Kedy mi banka vráti peniaze za vybielené konto?
Podvodníci dokážu dnes rôznymi trikmi od ľudí vymámiť peniaze (pozri tu a tu). Získať peniaze naspät od podvodníkov je často krát takmer nemožné. Ak ste sa stali obeťou útoku na Váš bankový účet, ukradnuté peniaze ale nemusia byť ihneď stratené. Podľa legistatívy za istých okolností musia banky nahradiť odcudzené peniaze, hoci za útok priamo nemôžu.
Cieľom tohto článku je poskytnúť laikom rýchle odpovede. Na konci sú odkazy na ďalšie materiály.
Ako došlo k vybieleniu Vášho účtu?
Ak ste podvodníkovi poslali peniaze pretože ste jednoducho skočili na jeho lož (napr. o produkte), banka Vám peniaze nevráti. Peniaze ste totiž poslali Vy bez cudzieho zásahu; hoc ako obeť podvodu, no dobrovoľne. Ak ste však podvodníkovi peniaze nesposlali Vy, ale ukradol ich cez Vaše prístupové údaje, máte nádej na vrátanie peňazí od banky. Všetko závisí od toho či ste sa správali hrubo nedbanlivo.
Čo je to hrubá nedbanlivosť?
Predstavte si to ako primeranú ostražitosť. Ak ste niekomu po telefóne nadiktovali svoje citlivé bankové údaje, hoc Vás banka predtým mnoho krát upozornila, že takéto údaje telefonicky nikdy nepýta, mali ste vedieť, že to môže byť len podvodník. Ak Vám však podvodníci infikovali počítač alebo ste nechtiac skončili na naklonovanej stráne seriózneho e-shopu, ktorý od Vás nevedomky vylákal údaje, máte šancu na kompenzáciu od banky.
Čo robiť, ak máte nárok?
Obrátiť sa na banku. Ak Vám tá nechce peniaze vrátiť, môžete sa obrátiť na nás. Cez tento formulár nám opíšte v krátkosti Váš prípad (bez citlivých údajov). My Vám následne povieme, či máte šancu na úspech a ako ďalej.
Je súdna cesta schodná?
Určite. Slovenské súdy už v minulosti vydali rozhodnutia v prospech spotrebiteľov, pri ktorých banky odmietli platiť s poukazom na nedbanlivosť zákazníkov. Nestotožnili sa totiž s tým, že zákaznici boli hrubo nedbanliví.